Julegodteri: Pâte de fruit

Det er hard konkurranse i toppen hvis man noen gang skal kåre hva som er det beste julegodteriet. Pâte de fruit er absolutt en av mine favoritter og det at det er helt latterlig enkelt å lage er jo ingen ulempe. Du trenger riktignok et (digitalt) termometer, men hvis du ikke har et er du bare en hundrelapp unna full kontroll på temperaturen på både sukkertøy, biff og fisk.

Pâte de fruit er en fransk klassiker som kanskje best kan sammenliknes med seigmenn i konsistens, men allikevel ikke. Den store forskjellen ligger i hvilket tykningsmiddel/hydrokolloid som er brukt og i dette tilfellet er det pektin fremfor gelatin. Pektin har den egenskapen at den blir enda mykere i konsistensen enn hvis du lager tilsvarende med gelatin, men den holder fremdeles formen som med gelatin.

Mengden sukker og pektin varierer litt i forhold til hvilken frukt (bær) som blir brukt, men oppskriften under er særlig egnet til bringebær.

500 g bringebærpuré, silt
500 g sukker
30 g fruktpektin

Fremgangsmåte:

  • Finn frem digitalt termometer.
  • Bland sammen bringebærkpuré, sukker og fruktpektin i en kjele.
  • Blandingen koke på litt over middels sterk varme til den når 110 grader. Hvis du går under 110 grader blir den for mye og utflytende og hvis du går over blir den for hard.
  • Blandingen helles over i form og står over natten i kjøleskapet.
  • Kutt i egnede biter (2X2 cm) og vend i sukker.
  • Oppbevares i kjøleskapet i 3-4 uker.
PuréSukkerGlukoseSitronsyrePektin
Aprikos11402501424
Bjørnebær12601701624
Solbær11702001524
Rød appelsin11002001225
Blåbær1050701422
Kiwi 10501050601624
Klementin1150701426
Mango11502001625
Appelsin11002001226
Pasjonsfrukt1150250921
Ananas1100501430
Bringebær11402001520
Rips10001501420
Jordbær90020015'24

Lykke til!

Jeg anbefaler dette også:

12 comments

  1. Hei. Kler du formen med noe, slik at godsakene ikke blir sittende fast eller løsner det lett? Hvor stor form bruker du?

  2. Hei!

    Hvor tynt-eller tyktflytende blir massen? Tenkte om det feks er mulig å sprøyte de ut fra sprøyepose, eller om de bare vil renne utover.

    Har du forslag til sukker- og pektinmengde om man vil lage med sitron, lime eller mango i tillegg?

    1. Den blir som en tykk sirup, spm du får ikke brukt sprøytepose. Har ikke tid til å skrive en masse flere oppskrifter, men hadde du brukt en ordentlig e-post adresse, så skulle jeg ha sendt deg en hel tabell med oppskrifter ;-)

      1. Forståelse for skepsis tiladressen, men jeg kan forsikre deg om at den er ordentlig og i aller høyste grad i bruk! Tar gjerne i mot tabellen!

  3. Hei. Bruker du type certo fruktpektin eller «ren» pektin. Certo etc er vel tilsatt en del sukker, har du evt noen gang prøvd og vet hvilke endringer bruk av ren pektin vil måtte medføre for mengdene? Setter også stor pris på oppskrifter med annen smak.

    1. Hei, det er certo fruktpektin. Jeg har prøvd forskjellige ting som jeg har kjøpt på nett, men holder meg til certo siden det er så lett tilgjengelig. Skal gjerne komme med flere oppskrifter ;-)

Legg inn en kommentar